Proseniorské aktivity

Přihlášení poradny

Podporují nás

csob_rlogo PS 2017 zakladni verze na cervenou prahaAHR5fa913 logolink OP Zaměstnanost mpo mpsv intel logoskodaNEDEJTE SE logo     ferona-logo  povinné-ručení-kooperativa-obrázek-1   

   4590

 

Úvod > O nás > Tiskové zprávy > Průměrné zadlužení našich klientů je kolem 500 tisíc korun

Průměrné zadlužení našich klientů je kolem 500 tisíc korun

Občanské poradny poskytují bezplatné poradenství lidem v dluhové pasti, z níž se sami nedokážou dostat. Mnohdy narážíme na to, že naši klienti ani neví, kolik vlastně dluží a proč. Pracovníci občanských poraden jim pomáhají zorientovat se v celkové výši dluhů a v tom, jak jednotlivé dluhy vznikly. Současně jim vysvětlují základní principy a podmínky oddlužení a je-li to potřeba, pomáhají i se sepsáním návrhu na povolení oddlužení.

Okruhy naší činnosti v problematice předlužení jsme si pro meziroční srovnání rozdělili do čtyř oblastí a sledovali jejich vývoj v letech 2011-2016 (viz tabulka). Nejpočetněji byla zastoupena problematika zadlužování občanů, kam jsme podřadili problémy s rodinným rozpočtem, rady z oblasti práv dlužníků, věřitelů a ručitelů. Dalšími oblastmi pak byla exekuční řízení dle exekučního řádu, insolvenční řízení a exekuce ve správním řízení. Celkově jsme se zabývali až 25 tisíci dotazů ročně.

Prakticky ve všech sledovaných ukazatelích docházelo k nárůstu sledovaných čísel s kulminací v letech 2012 až 14 a postupnému útlumu v letech 15 a 16. Jakkoli tyto statistiky nemohou být chápány jako přesná sociologická data, lze na nich dokumentovat určitý pokles nápadu dluhové problematiky, ke kterému došlo v posledních letech. Z analýzy naší agendy však vyplývá, že řešíme sice méně případů, zato však komplikovanějších, které vyžadují více intervencí a kvalifikované pomoci.

Výše zadlužení lidí, kteří nás oslovují, je v průměru kolem 500 tisíc a nejvyšší případ, který jsme měli možnost zaznamenat, se týkal dluhu ve výši okolo 20 milionů korun. Z tohoto pohledu nelze považovat dluhovou problematiku za vyřešenou a na politické strany před volbami apelujeme, aby jí věnovali i v příštím volebním období zvýšenou pozornost. Představitelům politických stran jsme rozeslali dotazníky k uvedené problematice a před volbami chceme zveřejnit jejich názory.

 

statistika
 
Zdroj: statistiky AOP

 

Praha 26.9. 2017

 

Mgr. Hynek Kalvoda

Předseda výboru AOP

Kontakt: 777 257 568

e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

© 2010 Asociace občanských poraden . aop@obcanskeporadny.cz